Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 39       Lapozás: 1-10 ... 21-30 | 31-39

Tárgymutató: >> >> Magyarország nemzetközi kapcsolatai


1992. május 22–26.

A Német Belügyminisztérium megbízásából Magyarországra érkezett Hans Atzler és Ulrich Wendker, hogy feltérképezzék a magyarországi németek igényeit. A megbeszéléseken szóba kerültek a találkozások házai, az egyesületi élet, és az induló startsegély kínálta lehetőségek kérdése.

1992. május 24.

A Bundestag jóváhagyta a magyar-német alapszerződést.

1992. szeptember 25.

A Magyar Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság kormányának közös nyilatkozata a magyarországi német kisebbség és a német idegen nyelv tanításának támogatására.

1993. május 20.

Horst Waffenschmidt (a Német Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és a parlament külföldi németség támogatásával megbízott politikusa) magyarországi látogatása egyik programjaként másfél órás tájékozódó megbeszélést folytatott a Szövetség elnökségével. A delegációt, amelynek tagja volt a CSU elnöke, Theo Waigel pénzügyminiszter is, fogadta Antall József. A delegáció később felkereste a bólyi és a solymári találkozások házát és a pécsi Lenau-házat is.

1995. május 5.

Baden-Württenberg miniszterelnöke, Erwin Teufel Horn Gyula meghívására Magyarországra érkezett. Találkozott az országos önkormányzat Elnökségével is. A megbeszélésen jelen volt Heinichen nagykövet és Christian Steger, a Baden-Württenbergi Dunai-sváb Kulturális Alapítvány (Donauschwäbische Kulturstiftung des Landes Baden-Württenberg) elnöke is. A tájékozódó megbeszélésen két konkrét probléma is felmerült: az UBZ évi üzemeltetési költségének elégtelen volta, valamint a NZ szerkesztőségének computerrel való felszerelése.

2000. április 29.

Johannes Rau, aki a közép-európai államfők magyarországi találkozójára érkezett Magyarországra, Balatonöszödön találkozott Heinek Ottóval és Albert Vendellel, a Veszprém-megyei Német Kisebbségi önkormányzatok Szövetségének elnökével.

2000. június 19–21.

Jochen Welt, a német kormány kitelepülőkkel foglalkozó megbízottja Budapestre érkezett. Találkozott a kisebbségi ombudsmannal, akivel a parlamenti képviselet kérdését vitatták meg. Ezen kívül találkozott Hende Csabával, az Igazságügyminisztérium politikai államtitkárával, valamint Doncsev Tosóval, a NEKH elnökével. Június 21-én felavatta a Magyarországi Németek Házát a Lendvay utcában.

2000. december 7.

Oktatási egyezmény a Német Szövetségi Köztársaság és a Magyar Köztársaság között. A megállapodás egyik fontos elemeként a bajai UBZ-ben egy speciális osztály számára lehetővé vált, hogy a magyar érettségi mellett a németországi érettségit is megszerezze.

2000. április 18–19.

Hermann Thaler, Trentino-Südtirol parlamentjének elnöke Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár meghívására Budapestre érkezett. A vendég találkozott Heinek Ottóval is, akivel a magyarországi német kisebbség jogi helyzetét és a dél-tiroli modell kínálta lehetőségeket vitatta meg.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>